Jest wiele osób, które przez całe swoje życie marzyło o prostych zębach i zgryzie i pięknym uśmiechu. Gdy pojawiają się na pierwszej wizycie kontrolnej w naszej warszawskiej klinice nie wierzą, że ich marzenie może się spełnić. W naszej klinice ortodontycznej rodzice często pytają, kiedy należy skontrolować dziecko pod kątem ortodontycznym? Kiedy założyć pierwszy aparat ortodontyczny?

Przede wszystkim na korekcję zgryzu nigdy nie jest za późno. Znane są przypadki, gdy na aparat ortodontyczny decydowały się osoby około 60 roku życia. Im jednak wcześniej zaczniemy korygować wadę zgryzu tym lepiej.

Czy proste zęby to tylko piękny uśmiech?

Proste zęby i zgryz ważne są ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Krzywy zgryz może mieć wpływ na wiele dolegliwości, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć jak np. choroby przyzębia lub stomatognatycznym. Nawet częste migrenowe bóle głowy czy szumy w uszach mogą być spowodowane zaburzeniami w stawach skroniowo-żuchwowych.

Kiedy najlepiej przyjść z dzieckiem do dobrego ortodonty?

Wiele wad zgryzu można i trzeba leczyć już we wczesnym dzieciństwie. Kiedy więc jest dobry moment, by pójść z dzieckiem do naszego ortodonty w Warszawie? I dlaczego?

Takich momentów jest kilka w okresie wzrostu dziecka.

Poważne wady rozwojowe szczęki i żuchwy wykrywane są tuż po urodzeniu, jeszcze w szpitalu. I często wtedy powinno się zacząć ich leczenie, chirurgiczne, a potem ortodontyczne. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, można pokazać je ortodoncie dopiero, gdy będzie w wieku przedszkolnym. W tym czasie lekarz doskonale może już zauważyć ewentualne nieprawidłowości w wielkości i położeniu szczęki i żuchwy. We wczesnym wieku szkolnym można zaobserwować, czy występują różnice między wielkością zębów i wielkością szczęki. W takim przypadku musimy liczyć się z tym, że w stałym uzębieniu wystąpią stłoczenia. O zagadnieniach związanych z wadami zgryzu u dzieci i młodzieży możecie Państwo poczytać na naszym blogu.

Jak się przygotować do aparatu ortodontycznego?

Zanim założysz aparat ortodontyczny, dobry ortodonta wprowadzi Cię i omówi cały plan leczenia. Po konsultacji, pobraniu wycisków i wykonaniu modeli diagnostycznych lekarz wskaże rodzaj aparatu oraz kierunek dalszych działań. Sam zabieg założenia aparatu ortodontycznego jest całkowicie bezbolesny.

Pamiętaj, że aparat NIE utrudnia jedzenia, więc nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych potraw. Skontaktuj się z nami teraz i odwiedź naszą klinikę Varsovia Dental w centrum Warszawy.

APARATY ESTETYCZNE

Prawie każdy, ma zamiar leczyć się ortodontycznie, chciałby mieć najbardziej skuteczny,  niewidoczny, estetyczny  aparat ortodontyczny. Jakie są te najlepsze, estetyczne aparaty ortodontyczne? W tej grupie znajdziemy trzy rodzaje aparatów:

APARATY STAŁE KRYSZTAŁOWE LUB SZAFIROWE

Zamki  w aparatach kryształowych zrobione są z monokrystalicznego, przeźroczystego  kryształu. Odznaczają się dużą wytrzymałością na kruszenie i mają małe zaokrąglone skrzydełka, bez załamań i ostrych krawędzi. Dzięki temu są łatwe w czyszczeniu i wygodne dla pacjenta. Bardzo estetyczne, prawie niewidoczne. Pacjenci mogą się szeroko uśmiechać, z daleka aparatu nie widać- szczególnie, gdy do kryształowego aparatu użyje się biało powlekanych łuków.

Fotolia_56438522_XS

APARARTY LINGWALNE

Estetyczne aparaty stałe – lingwalne. Metalowe zamki naklejone na tylnej powierzchni zębów nie są widoczne. Mogą jednak drażnić język i  powodować problemy z wymową. Siły, które działają na zgryz przyłożone od wewnętrznej strony łuku, mają mniejszą skuteczność działania niż w klasycznych aparatach stałych.  Nie wszystkie wady dadzą się wyleczyć techniką lingwalną.  Obecnie aparat rzadko stosowany, a pacjenci, którym zależy na ukryciu faktu leczenia ortodontycznego,  wybierają leczenie przeźroczystymi nakładkami Invisalign.

Fotolia_116142208_XS

ALIGNERY INVISALIGN – przeźroczyste nakładki na zęby

Zamiast aparatu z zamkami naklejonymi na zęby, coraz częściej Pacjenci wybierają najnowocześniejsze aparaty ortodontyczne Invisalign. To obecnie najlepsza metoda ortodontycznego leczenia -prostowania zębów. Przeźroczyste, prawie niezauważalne, nakładki na zęby Pacjent zakłada samodzielnie i zmienia je na nowe średnio co 14 dni. W Varsovia Dental leczenie metodą Invisalign prowadzi certyfikowany lekarz ortodonta.

ŁUK PODNIEBIENNY

Łuk podniebienny to stalowy drut przebiegający w pewnej odległości od śluzówki podniebienia. Jego zakończenia zamocowane są do zębów trzonowych. Mała pętla w łuku pozwala na rozszerzanie łuku, dzięki czemu trzonowce, do których jest przymocowany, można wychylić dopoliczkowo. Bardzo ważny ruch do likwidacji zgryzu krzyżowego.

aparat-ortodontyczny-Hyrax-Varsovia-Dental-1

HYRAX podniebienny aparat ortodontyczny

HYRAX to aparat ortodontyczny przeznaczony do poszerzania szczęki i likwidacji stłoczeń w łuku zębowym. Składa się z pierścieni, które cementowane są na trzonowcach szczęki górnej oraz ze śruby środkowej dzięki której aparat można aktywować. Siły powstałe w trakcie rozkręcania śruby, przenoszone przez metalowe części aparatu na łuk zębowy,  oddziałowują na szew kostny przebiegający przez podniebienie. Hyrax może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci  i młodzieży.

2aparat-ortodontyczny-head-gear-Varsovia-Dental-Warszawa

HEAD GEAR

Jest to aparat ortodontyczny zewnętrzny. Jedną częścią przymocowany jest do zębów trzonowych, a jego zewnętrzna część, wychodząca z ust, połączona jest z elastycznym pasem oplatającym tył głowy. Służy do przesuwania zębów do tyłu. Doskonałą alternatywą dla aparatu Head Gear są mini implanty ortodontyczne. W niektórych przypadkach ortodonci zastępują Head Gear aparatem Nance’a.

ŁUK PODNIEBIENNY

Łuk podniebienny to stalowy drut przebiegający w pewnej odległości od śluzówki podniebienia. Jego zakończenia zamocowane są do zębów trzonowych. Mała pętla w łuku pozwala na rozszerzanie łuku, dzięki czemu trzonowce, do których jest przymocowany, można wychylić dopoliczkowo. Bardzo ważny ruch do likwidacji zgryzu krzyżowego.

Retainer-Przezroczysty-ortodoncja-Urszula-Jarosz-Varsovia-Dental

RETAINER

stosuje się do utrzymania całego łuku zębowego w danej pozycji, nie zapobiega on tendencji ponownego zawężania się podniebienia lub pochylania się zębów. Reteiner to cienkie szyny retencyjne z prześwitującego akrylu, które zakłada się na łuki zębowe. Powinny być noszone minimum dwa lata. Można je w każdej chwili zdjąć, są mało widoczne, nie powodują utrudnień w zachowaniu higieny jamy ustnej.

Plytka-retencyjna-ortodoncja-klinika-Varsovia-Dental-Warszawa-Wspolna-47-49

PŁYTKA RETENCYJNA

zabezpiecza przed ponownym zawężeniem zgryzu, działa na całą powierzchnię podniebienia i wyrostków kostnych. Jej konstrukcja jest podobna do akrylowej płytki Szwarca. Powinno się ją nosić minimum dwa lata. Zaletą płytki jest znów umożliwienie dokładnej higieny. Często, w trudnych przypadkach, oprócz płytki retencyjnej nakleja się reteiner.

CENNIK

Konsultacja ortodontyczna100 zł
Plan leczenia, analiza zgryzu i Twarzoczaszki150 zł
Modele diagnostyczne150 zł
Aparat ortodontyczny stały metalowy1900 zł
Aparat metalowy samoligaturujący2700 zł
Aparat kryształowy (estetyczny)2700 zł
Aparat kryształowy samoligaturujący3200 zł
Aparat stały zamki porcelanowe2400 zł
Aparat stały zamki porcelanowe i metalowe2200 zł
Wizyta kontrolna z wymianą łuku w zależności od rodzaju aparatu150-350 zł
Wymiana ligatur oba łuki60 zł
Mikrośruba600 zł
Łuk podniebienny350 zł
Hydrax800 zł
Aparat Nanca650 zł
Clear Aligner wyciski, analiza300 zł
Clear Aligner jedna faza leczenia - 1 łuk (3 nakładki)800 zł
Zdjęcie aparatu 1 łuk200 zł
Zdjęcie aparatu i założenie retencji 1 łuk500 zł
Zdjęcie aparatu i założenie retencji 2 łuki1000 zł
Retencja stała350 zł
Szyna retencyjna400 zł
Retencja ruchoma600 zł
Płytka Schwarza, jedna śruba700 zł
Płytka Schwarza, dwie śruby750 zł
Aparat dwuszczękowy (aktywator, twin-block)700-1200 zł
Naprawa aparatu150-250 zł
Wizyta kontrolna z ruchomym aparatem100 zł
INVISALIGN wyciski, modele, badania1500 zł
INVISALIGN full15 500 zł
INVISALIGN lite11 000 zł
INVISALIGN TEEN16 500 zł
INVISALIGN wizyta kontrolna30 zł
Odsłonięcie zęba zatrzymanego przed leczeniem ortodontycznym400 zł